За трета поредна година, Националният форум за предучилищно образование „Градивни частици на бъдещето“ събра водещи специалисти, педагози, директори и учители от цялата страна, за да споделят опит и иновативни практики в сферата на педагогическата наука. Събитието се проведе в прекрасните зали на хотел „Маринела“, София, и беше незабравимо за всички участници.
За екипа на УЧМАГ ООД бе чест да е патрньор на Издателство Клет България при провеждането на форума. Благодарим за положителните отзиви и обратна връзка на нашите клиенти. Благодарим и за новите контакти и новите възможности, да създадем заедно една по-сигурна, по-модерна, по-ефективна и развиваща образователна среда.



Третото издание на форума отново бе под формата на научно-практическа конференция. Акцентът бе върху актуалните предизвикателства и възможности в предучилищното образование. Водещи лектори представиха своите теми чрез пленарни доклади и предложиха мнохо възможности за обмен на идеи и вдъхновение.
Следобедната част на форума бе посветена на работа по секции, ръководени от утвърдени експерти и модератори. Бяха обхванати ключови аспекти на педагогическата дейност – от дигитализацията и здравословните практики до иновативни методи за ограмотяване и екипна работа.
Цели на събитието
Да се укрепи професионалната квалификация и осведоменост на директорите и учителите, ангажирани в предучилищното образование.
Да се стимулира общественото внимание и разбиране към предизвикателствата в предучилищното образование чрез обсъждане на ключови въпроси и перспективи.
Да се представят възможностите на образователните системи – нови моменти, ресурси, методическа подкрепа на издателство „Клет България“ и техните предимства в практическата работа на детските градини.
Да се създаде научно съдържание с практическа стойност за образователни и изследователски цели.
Да се осигури иновативна и запомняща се платформа за взаимодействие между участниците, стимулираща тяхното изразяване и обмен на идеи.
Да се осигури неформална среда за ефективен контакт и обмен на идеи между участниците, насърчавайки сътрудничеството и професионалното общуване.
10:00 – 10:40: ПЪРВИТЕ СЕДЕМ ГОДИНИ И ПЪРВИТЕ СЕДЕМ СЕКУНДИ С ПОЛИНА КОЦЕВА

Полина Коцева е управител на www.funtazia.bg, създател на авторски образователни sel ресурси. Полина е международно акредитиран eq и sel практик, eq профайлър и n4 фасилитатор, работещ с деца и възрастни. Тя консултира училища, университети и фирми относно интегрирането на sel в образователната или бизнес среда. Организатор е на първата национална конференция за социално-емоционално изучаване (https://funtazia.bg/selconference/), в която множество педагози, психолози, директори и представители на институциите вземат участие с цел обмяна на опит и успешни практики.
Полина Коцева говори за важността да позволим емоциите да бъдат почувствани и отработени. Създала е Барометър на емоциите, Дневник на емоциите, Приказки за четирите кралства на емоциите.
Магнитен пъзел „Дневник на емоциите“ + над 7 игри
Комплект детски карти за игра с Емоции + 16 игри
Комплект табла за развитие на емоционална интелигентност и житейски умения при децата
10:40 – 11:20 СЪВМЕСТНОТО ПРЕПОДАВАНЕ В ДЕТСКАТА ГРАДИНА С КАЛОЯН ДАМЯНОВ

Калоян Дамянов е главен асистент по специална педагогика и приобщаващо образование в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Той е директор на Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в София-град и национален координатор на Европейската агенция за специални потребности и приобщаващо образование за България. Освен това е основател и първи председател на Националната асоциация на ресурсните учители в България. Калоян Дамянов е стипендиант на обменната програма на правителството на Сингапур за качество на образованието и е автор на първата монография, посветена на функционалната оценка и интензивността на допълнителната подкрепа в приобщаващото образование.
Дамянов запозна аудиторията с модела на съвместното преподаване, където в учебния процес са включени учител, ресурсен учител и помощник учител, но едновременно, по време на часовете. Основната идея на този подход детето със специални потребности да не се отделя класа, а да бъде част от часа и до него да стои ресурсен учител, който да му помага в изпълнението на задачите, заедно с останалите деца. Така се постига по-успешна интеграция. По този начин видовете специалисти работят и планират учебния процес заедно, преподават заедно и оказват индивидуална подкрепа на тези, които се нуждаят, когато се нуждаят. Децата със СОП не са изолирани и получават помощ, когато е необходимо, а ако не е необходимо в дадена ситуация се справят сами и това ги интергрира по-добре в групата на останалите деца.
Съвет към учителите – да включат повече визуални, слухови и кинестетични методи на обучение, да използват материали с различни нива на трудност, технологии – образователни софтуери и приложения, интерактивни дъски и онлайн платформи.
Бяха обяснени различните видове съвместно преподаване: един преподава, един подпомага, двамата преподават паралелно на две групи и екипно преподаване, където се допълват един друг, преподаване в различни образователни зони – кът за четене, сензорен кът, зона за ролеви игри и кът за индивудуални задачи. Има учител поне в две от тези зони.
Наръчник за преподаване на СОП деца – гл. ас. д-р Калоян Дамянов и МОН
https://rcsz.org/cms/user/files/New%20Folder/rakovodstvoprostranstva.pdf
11:40 – 12:10 УПРАВЛЕНИЕ НА ЕФЕКТИВНА ОБРАЗОВАТЕЛНА СРЕДА В ДЕТСКАТА ГРАДИНА С ДОЦ. Д-Р АКСЕНИЯ ТИЛЕВА


Аксения Тилева е доцент доктор по теория и управление на образованието, преподавател в Педагогическия факултет на Тракийския университет, Стара Загора. В момента е и заместник-кмет с ресор „Стратегически планове и проекти“, община Казанлък. Има повече от 30 години стаж като учител и директор на Детска градина „Мечо Пух“ в град Казанлък.
Доц. Тилева запозна аудиторията с основни законови актове: ЗПУО – ЗАКОН ЗА ПРЕДУЧИЛИЩНОТО И УЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ, ДОС – Държавен образователен стандарт за предучилищното образование.
Бяха разгледани основните компоненти на ефективната образователна среда – децата, учителите, родителите, физическата среда, помощник-възпитателите. Децата възприемат и взаимодействат със средата. Учителите организират образователното пространство. Родителите са партньори. Необходима е качествена комуникация за създаване на сътрудничество. Помощник-възпитателите са следващото необходимо звено. Физическата среда представлява различните учебни и игрови зони. Тези зони трябва да са достъпни, а мебелите ергономични. Когато тези компоненти работят заедно се изгражда стимулираща и приобщаваща среда, в която децата не само учат, но и се чувстват щастливи, мотивирани и се развиват.
12:10 – 12:30 НАШАТА ВИЗИЯ ЗА УТРЕШНИЯ ДЕН: EМОЦИЯ, ВДЪХНОВЕНИЕ, РАЗВИТИЕ С ЯСЕНА ХРИСТОВА


Издателство Клет и Ясена Христова представиха новите си табла по време на обученията /Нашите правила, как се чувстваш, За усмихнато начало на деня и Вълшебните думи/, както и образователни карти Емоциите и Къде живеят усмивките, книги Игри с пръсти – за фините движения и За емоциите. Представиха и IZZI – система за достъп до електронни варианти на всички техни издания.
12:30 – 13:00: МЕТОДИЧЕСКИ МОДЕЛ НА ПОДГОТОВКАТА ЗА ОГРАМОТЯВАНЕ В КОНТЕКСТА НА ОБЩАТА ПОДКРЕПА ЗА ЛИЧНОСТНО РАЗВИТИЕ С ДОЦ. Д-Р ЕВГЕНИЯ ТОПОЛСКА


Доц. д-р Евгения Тополска е преподавател в секция „Педагогика“ на Департамент „Чужди езици и култури“ в Нов български университет. Била е преподавател във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и в Департамента за информация и усъвършенстване на учители към СУ „Св. Кл. Охридски“. Нейният опит и професионални интереси като педагог и логопед са ориентирани към обучението по български език в предучилищна и начална училищна възраст, приобщаващо образование, дидактика, теория на възпитанието, професионални компетентности на учителя. Автор е на концепция за комплект учебни помагала за обучение по български език на деца с различен семеен език „Пъстър свят“ с награда от международен конкурс за най-добри учебници и помагала в Европа – BELMA 2022 във Франкфурт на Майн, Германия. Автор е на учебни помагала за гражданско, здравно, екологично и интеркултурно образование за деца от предучилищна възраст „Светът е на децата“. Има участия в международни научноизследователски проекти и публикации в научно-педагогически издания.
Разгледан бе рискът от обучителни затруднения и Наредбата за приобщаващо образование.
14:00 – 15:10 РАБОТА ПО СЕКЦИИ – Акценти






1. секция: „Дигиталните канали като средство за споделяне на информация за детската градина“- ДГ 65 „Слънчево детство“, София, директор – Галина Манолова – лектор, ДГ „Марица“, Пловдив, директор Надежда Дервенска, ДГ 184 „Мечо Пух“, София, директор Ариета Вичишта – действащата дигитална политика на детската градина. В нея се регламентират дигиталните канали за комуникация и обмен на информация в колектива, с родителите и външни лица. Общуване в облака, създаване на онлайн ресурси за деца, курс OFFICE 365. Работят заедно трите структури – административен екип, педагози и родители.
2. секция: „Организационното учене – ключов ресурс за развитие на професионалната компетентност на учителите“ ДГ „Калина Малина“, Пазарджик, директор Венелина Бодурова – Модели за организация и квалификация в ДГ. Успешни практики и политики по управление на човешките ресурси.
3. секция: „Мисия здраве – добри практики за здрави деца и отговорни възрастни“, ЧДГ „Доверие“, София, директор – Илонка Горанова – Ползите от консумацията на плодове и зеленчуци; Пътя на плодовете и зеленчуците от градините до нашия дом – трапеза; Професиите, които имат роля за отглеждането и пътя на полезните храни до нашия дом; Консумацията на здравословни храни, спортуване и режим
4. секция: „Музикограма – иновативен подход за активно възприемане на музика в детската градина“ ДГ 193 „Славейче“, София, директор – Галя Бързева
5. секция: „В света на реалните вълшебства“, модератор: Елена Томова, методик в издателство „Клет България“
6. секция: „Екипни задачи за детската градина“ модератор: проф. д-р Румяна Папанчева и екип: Гергана Вълканова, Елена Димитрова, Диляна Стаматова, „Образование и нови технологии“, Бургас – Методика за екипна работа в предучилищна възраст. Формиране на екипни умения в ранна възраст. Примерни ресурси за поставяне и реализиране на екипни задачи.